Jak efektywnie pracować w trybie home office

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi pracuje zdalnie, począwszy od copywriterów, tłumaczy, asystentów wirtualnych, nauczycieli, aż po artystów. Zmiana środowiska z biura na komfort domu może być wyzwaniem i zależy od osobowości danej osoby.

Nauczenie się, jak efektywnie pracować z własnego salonu, jest ważne, jeśli chcesz pracować sprawnie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących pracy zdalnej.

To małe rzeczy, które uprzyjemniają codzienne obowiązki pracy.

Aby praca z domu była efektywna, pomaga poczucie, że codziennie idziesz do pracy. Rano ustaw budzik, ubierz się ładnie, przygotuj kawę na drogę, nawet jeśli idziesz tylko do sąsiedniego pomieszczenia.

Czasami możesz poczuć, że jesteś odcięty od świata i ludzi, których codziennie spotykałeś w pracy. Zawsze możesz komunikować się online, aby urozmaicić dzień i podzielić się obowiązkami pracy. Nie zapomnij czasami wstać od biurka, wyjść na świeże powietrze i zrobić krótki spacer, korzystając z gorącego lub zimnego napoju. Wszystkie te 5-minutowe czynności potrafią uwolnić Twój umysł. Jest to szczególnie ważne dla osobowości badawczej i przedsiębiorczej, które codziennie zajmują się analizowaniem, zarządzaniem ludźmi i rozwiązywaniem problemów. Z kolei dla artystycznej osobowości świeże powietrze i natura zazwyczaj są drugim domem.

Zachowanie harmonogramu prowadzi do motywacji.

Kiedy rano przenosisz się z miękkiego łóżka przed komputer, jednym z podstawowych elementów pracy produktywnej jest stworzenie harmonogramu na dany dzień. Jeśli masz kalendarz pracy, możesz zaplanować zadania na cały tydzień z wyprzedzeniem. Już od samego rana wiesz, jaki projekt cię czeka, co może być kluczem do udanej próby. W przeciwnym razie długie poranne planowanie zadań może pozbawić cię motywacji. Jeśli zaplanujesz projekt odpowiednio, zgodnie z twoim tempem, jest prawdopodobne, że ukończysz pracę i zakończysz dzień sukcesem. To nie oznacza, że musisz wstawać wcześnie rano i pracować przez osiem godzin non-stop; powinieneś pracować wtedy, gdy jesteś najbardziej produktywny.

Inspiracje do pracy z domu

Dla osób pracujących jako asystenci wirtualni, informatycy, projektanci graficzni czy pisarze, ważna jest przyjemna atmosfera, która pomaga w dostrojeniu się do odpowiedniego rytmu. Wypróbuj uspokajającą muzykę z dźwiękami natury, morza, dźwiękiem pianina, lub po prostu pozostaw otwarte okno lub włączony telewizor, aby dźwięki otaczającego świata przeniknęły do twojego umysłu. Niektórym ludziom pomaga zainspirować się cytatami znanych myślicieli. Motywujące słowa są silną bronią przeciwko negatywnym wpływom nagromadzonej pracy. Inni z kolei najlepiej pracują w ciszy, gdy każde źródło dźwięku odwraca ich uwagę od obowiązku. Dlatego każdy musi sam sprawdzić, który z tych typów mu odpowiada.

Miejsce pracy w twoim domu

Kiedy zaczynasz pracować z domu, ważne jest znalezienie miejsca, gdzie spędzisz większość swojego dnia. Pracowanie z miękkiego krzesła lub nawet z łóżka może brzmieć kusząco, ale wysyła sygnały, że nadszedł czas na odpoczynek, a nie pracę. Najlepszym miejscem do pracy jest biurko i krzesło. Taki obszar połączy twojego mózga z pracą. Stwórz przyjemną atmosferę wokół swojego miejsca pracy, udekoruj przestrzeń kwiatami, dodaj ulubione książki lub świeże świeczki. Dzięki temu twoja psychika będzie zrelaksowana.

Przyzwyczajenie się do nowego środowiska pracy nie jest łatwe, ale dzięki prostym wskazówkom, które przedstawiliśmy w tym artykule, zobaczysz, że zawsze możesz mieć produktywny dzień pracy.

Niech pracujesz z wygody domu czy biura, zawsze warto wiedzieć, do jakiego typu osobowości należysz. W tym pomoże ci test, który możesz wykonać na naszej stronie.

Test RIASEC składa się z 30 pytań
Zrobić test
Dowiedz się już teraz, jaki masz typ osobowości i zacznij wykonywać pracę, która sprawi ci przyjemność.