Jak się przygotować do rozmowy o pracę

Pracovný pohovor

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to tylko niewielka część sukcesu w drodze do wymarzonej pracy. Jeśli naprawdę zależy ci na danej pozycji, nie bagatelizuj przygotowań do rozmowy.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego ubioru, zależnego od instytucji i stanowiska. Pozostaw dobry wrażenie wizualne. Elegancką odzież wybierz na rozmowę do firmy wymagającej dress code’u biznesowego. Na rozmowę na stanowisko programisty, administratora lub grafika można założyć dżinsy, ale nie mogą być rozdarte i brudne. Jeśli palisz, przed rozmową w żadnym wypadku nie pal. Musisz rozprzestrzeniać przyjemny zapach. Nieakceptowalne jest również żucie gumy. Przed rozmową wykonaj test Riasec i wydrukuj jego wynik. Pomoże ci to znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania rekruterów na rozmowie.

Co powinieneś wiedzieć przed przyjściem na rozmowę kwalifikacyjną

Powinieneś znać podstawowe informacje o firmie, do której składasz podanie. Skup się na obszarze związanym z twoją pozycją zawodową. Jeśli ubiegasz się o stanowisko menedżera handlowego, dobrze byłoby mieć dobre zrozumienie głównej działalności gospodarczej firmy i konkurencyjnych przedsiębiorstw. Ogólne informacje o firmie powinien jednak znać każdy kandydat.

Powinieneś znać zawartość swojego życiorysu. Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której na rozmowie nie pamiętasz, co zawarłeś w swoim CV, a na dodatkowe pytania rekrutera, który bazuje na danych w twoim życiorysie, nie masz pojęcia, o czym mówi. Przeczytaj swoje CV przed rozmową.

Należy znać treść ogłoszonej pozycji, zwłaszcza nazwę stanowiska i zakres obowiązków. Często zdarza się, że kandydat składa podania na różne stanowiska w różnych firmach. W przypadku zaproszenia na rozmowę, ogłoszenia należy zachować. Nie jest dobrze pytać rekrutera na rozmowie, o jakie dokładnie stanowisko chodzi.

Być przygotowanym do komunikacji w obcym języku. Jeśli w CV podałeś, że znasz język obcy, część rozmowy może być prowadzona w tym języku, co pozwoli sprawdzić poziom twoich umiejętności językowych.

Liczyć się z tym, że chcą zweryfikować Twoje umiejętności. W CV powinieneś podawać tylko prawdziwe informacje. Jeśli czegoś nie opanowałeś, a wymagają tego ogłoszenia pracy, lepiej napisać, że szybko się uczysz i jesteś gotów to opanować, niż kłamać, że znasz coś, czego w ogóle nie znasz. Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą sprawdzić Twoje umiejętności krótkim testem lub prostym zadaniem.

Przygotuj odpowiedzi na najczęstsze pytania specjalistów HR.

Dobrze jest z góry przygotować odpowiedzi na najczęstsze pytania specjalistów HR podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoże to uniknąć ogólnikowych, pozbawionych treści odpowiedzi.

Dlaczego uważasz, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?

To pozornie prosta pytanie, ale większość kandydatów na nie potknie. Odpowiedź często sprowadza się do pustego frazesu. W odpowiedzi opieraj się na konkretnych wynikach testu RIASEC, a nawet spróbuj przedstawić personaliście wydruk wyników testu, jeśli wyszedł korzystnie dla danej pozycji. Nie bój się dziwnego spojrzenia. Ten test jest powszechnie stosowany w dziale personalnym. Możesz się nawet spotkać z sytuacją, że zostanie ci on przydzielony do wykonania bezpośrednio podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego chciałbyś pracować właśnie dla naszej firmy?

Na to pytanie nigdy nie odpowiadaj, że chodzi ci o korzyści. Twoja odpowiedź musi sprawić, że rekruter uzna cię za wartościowego dla firmy. Na pewno powinieneś podkreślić, że uważasz, iż na danej pozycji możesz wykorzystać większość swojej wiedzy, skupić się na obszarze, który cię interesuje, i dostrzegasz możliwość rozwoju swojej kariery. Dzięki temu pośrednio sugerujesz rekruterowi, że nie traktujesz tego miejsca jako przystanku, ale szukasz firmy, w której będziesz rozwijać swoją karierę.

Jakie są twoje mocne i słabe strony?

Przy tym pytaniu unikaj odpowiedzi, które rzuciłyby na ciebie negatywne światło. Odpowiedź na to pytanie podaj tak, aby ostatecznie brzmiała pozytywnie. Możesz na przykład wspomnieć, że w przypadku pracy pod presją i dużym stresem nie lubisz, gdy ktoś cię przerywa w trakcie pracy prosząc o pomoc, od razu ogarnia cię panika, że nie zdążysz zakończyć pracy na czas. Jednak nauczyłeś się słuchać kolegów i potem znaleźć optymalne zarządzanie czasem, aby poradzić sobie zarówno z własną pracą, jak i pomóc innym.

Na zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej

Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej otrzymasz okazję do zadawania pytań. Przygotuj je z wyprzedzeniem i powinny dotyczyć wyłącznie stanowiska pracy lub związanych z nim kwestii. Brak pytań może sugerować brak zainteresowania stanowiskiem. Na zakończenie podziękuj i zapytaj, kiedy można spodziewać się informacji o zakończeniu procesu rekrutacyjnego. W przypadku niepowodzenia poproś o opinię drogą mailową.

Test RIASEC składa się z 30 pytań
Zrobić test
Dowiedz się już teraz, jaki masz typ osobowości i zacznij wykonywać pracę, która sprawi ci przyjemność.